Sound News Web - Discovery Of Sound

• Stranica:
  • 1

TEMA: Restauracija restauriranog Sansui G801

Restauracija restauriranog Sansui G801 23 Ruj 2016 18:23 #11903

• Kale
  • Kale's Avatar
  • OŠO ĆA
  • Moderator
  • Vintage audiofil
  • Hvala primljenih 20
Jedna zanimljiva restauracija... radi se o Sansui G801. Navodno je na njemu odradjen neki refresh, no receiver povremeno gubi kontakt na jednom kanalu. Kada sam otvorio uredjaj, bilo je vidljivo koliko taj pojam "refresh" je vrlo rastezljiv pojam.

Prvo nije obalvljena sva zamjena elektrolitskih kondenzatora, vec se izgleda vodilo time sto je na lageru, to cemo promjeniti, a sto nije, moze ostati i stari kondenzator, tako da niti jedan bipolarni kondenzator nije mijenjan, a cak ima i ovakvih stvari:

nije se imala potrebita vrijednost, pa je se dobila sa serijskim spojem dva kondenzatora... tehnicki je ajmo reci OK, ali po meni neozbiljno za refresh...

pa sam odmah uocio ovo:

ova dva zaokruzena nosica stoje u neprirodnom polozaju, ovdje se bolje vidi

i bio sam u pravu, oba su puknuta! Evo jednog:

Naime sto se vjerojatno desilo, uredjaj je lezao dugo godina negdje, a u proslosti je izgleda bilo i tretiranja sa WD40 koji je tada bio "idealan" za ciscenje potenciometara i prekidaca. E sad, prilikom ovog zadnjeg refresha, krkljalo se napamet sa kontakt spejevima. I sta se desilo, svaki prekidac ima na pokretnim spojevima i maziva, kontakt sprej je otopio onaj stari WD40 (koji se tokom godina pretvorio u gel), i otopio je i mazivo prekidaca, te se sve to slilo izmedju kucista prekidaca i ove plasticne vodilice, i zaljepilo se! I normalno teze se preklopnik micao, dok nije ovaj nosic od vodilice pukao. A streila pokazuje stanje kontakata prekidaca, evo ovdje se bolje vidi:

Administrator je zabranio postanje.

Restauracija restauriranog Sansui G801 23 Ruj 2016 18:24 #11904

• Kale
  • Kale's Avatar
  • OŠO ĆA
  • Moderator
  • Vintage audiofil
  • Hvala primljenih 20
Slijedece... potenciometri, prvo volume potenciometar:

Prvo sta sam uocio, volume potenciometar (a i ostali, boje tona i balansa) se vrtio prelagano, imas osjecaj da se izlizao - istrosio. Odmah sam znao da je i ovdje krkljano nemilice kontakt sprej napamet. Naime osovina potenciometra ima mast koja dampira okretanje potenciometra, i normalno kontakt sprej je tu mast otopio, plus sto je otopio i mast sa onog click mehanizma, i vec znam sto ce biti kada ga otvorim:

Klizac bi se trabao sjajiti jer je od srebra, a na slici se ne vidi kako je prljav bio i grafitni sloj. Sve sam morao dobro ocistiti i to vise puta, nanio sam nanovo mast na osovinu potenciometra, pa se vratio onaj karakteristican otpor vrtnji potenciometra, na zalost zaboravio sam slikati sredjeno stanje...

Ista stvar i sa potenciometrima boje tona i balansa... stanje za plakanje...

pogledajte koliko masnoce i prljavstine....

a ovo je kontaktna tekucina kod prvog pranja (koja je inace bistra kao voda):

a ovo su sada sredjeni:

ista stvar je bila i sa balance potom:

nakon dosta truda, evo ga cist...

i sto je sve trebalo (za sada) ocistiti a navodno je bio odradjen refresh

Dakle, sto hocu kazati ovim... "nema kruva bez motike", nema carobne tekucine koja ce probleme nakupljene tokom 30 - 40 godina postojanja uredjaja otkloniti, vec se treba pomuciti da bi se to odradilo kako treba. Ova pojava prskanja napamet sa raznim kontakt sprejevima je toliko uzela maha da je to postalo pravilo, cak i preporuka! To moze nekada pomoci na kratke staze, ali problem ce se prije ili kasnije vratiti u jos tezem obliku, a kao u ovom primjeru, moze se desiti da preklopnik bude nepopravljiv!

No moram jos jednom upozoriti na jednu vaznu stvar, otvaranje potenciometara trebate vjezbati, najbolje uzeti neku staru ragu od uredjaja i skinuti sa njega potenciometre, te vjezbati otvaranje jer nito to bas "prosto ko pasulj" a ako potenciometar unistite, u vecini slucajeva nema novog!

I za kraj, ovaj komplet potenciometara (bez prekidaca) sam cistio cijelo prijepodne!

Restauracija restauriranog Sansui G801 23 Ruj 2016 18:24 #11905

• Kale
  • Kale's Avatar
  • OŠO ĆA
  • Moderator
  • Vintage audiofil
  • Hvala primljenih 20
Idemo dalje... kada se radi sa ovako starim stampanim plocicama, triba biti i vrlo njezan, jer se onda desava ovo, pa ze krpa opet tek toliko da se ima kontakta

probao sam to nekako vizuelno upristojiti...

A onda selektori... isto tako stanje za plakanje, masnoca, prljavstina u debelim naslagama

i nakon dosta truda, i visekratnih pranja u fazama, napokon se dobio ovaj rezultat

i druga strana...

takodjer i tape selektor...

i ocisceno... moram kazati ovdje da nije vazno samo ocistiti ovu gornju kontaktnu plohu, vazna je i donja kontaktna ploha koja se ne vidi, i do koje ne mozemo doprijeti sa cetkicama, tu uskace kao spasonosno rjesenje ultrazvucna kadica, no nije ni ona svemoguca, treba prethodno wafere pripremiti (sto bi se kazalo: obaviti predpranje).

... evo jos malo slikica tipa prije - poslije

Restauracija restauriranog Sansui G801 23 Ruj 2016 18:44 #11906

• Kale
  • Kale's Avatar
  • OŠO ĆA
  • Moderator
  • Vintage audiofil
  • Hvala primljenih 20
A sad phono preamp... bili promjenjeni kondici, i to je to... a plocica prljava ko da je bila sa Rommelovim korpusom u sj. Africi!

s donje strane, kombinacija nagorjelog kalofonija (od lemljenja), nikotinskog sloja i prasine... uf....

opet i ovdje sam zamjenio elektrolite na potu signala sa boljim... te ove serijske diode, i normalno, ocistio detaljno plocicu...

a sa donje strane, prvo sam skroz uklonio stari kalofonij sa pripadajucim smjesama, te tek onda nanio novi...

dosta za danas.... nastavak slijedi....

Restauracija restauriranog Sansui G801 25 Ruj 2016 09:09 #11910

• Kale
  • Kale's Avatar
  • OŠO ĆA
  • Moderator
  • Vintage audiofil
  • Hvala primljenih 20
Dakle... da nastavim...
Tone Control ploca, sredjena, pred ugradnju nazad na svoje mjesto...

a pogledajte naslaga osusenog WD40 na Preamp IN - Power OUT konektorskom bloku

skinut je i detaljno opran u ultrazvucnoj kadici...
.. nisu bili niti promjenjeni ovi bypass elektroliti, promjenio sam ih sa MMK folijama

i evo najslabije tocke svih big G receivera, Connected - Separated preklopnik

... i ociscen...

... nije bila ni termalna pasta promjenjena na tranzistoru za stabilizaciju napajanja tunera, em je bila stara i osusena, em je bilo previse...

• Stranica:
  • 1
Moderatori: Kale, pepa
Stranica se generirala za: 0.178 s

Forum friško

• No posts to display.

Sound News koristi tehnologiju kolačića (cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web mjesta Sound News Web slažete se s korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja mjesta stranice Sound News Web kliknite na gumb Prihvaćam ispod. Više o kolačićima možete pročitati ovdje

Prihvaćam

The Best Bookmaker Betfair Review FBetting cvisit from here.

| © 2009 - 2017 | Sound News Web | Zvučne Novosti d.o.o. | Sva prava pridržana |

Login or Register